بخش مجله

فیروزه گوهری با شهرت جهانی

سیر تا پیاز سنگ فیروزه اصل
سنگ فیروزه اصل یکی از زیباترین سنگ‌ های قیمتی است که هر کسی را می تواند به خود جذب کند. به خصوص ما ایرانی ها که با دیدن رنگش به یاد مکان های مقدس خود از جمله مسجد ها و حرم ها می افتیم.
امروزه از این سنگ ارزشمند به عنوان نگین در جواهراتی مانند انگشتر، گردنبند و دستبند استفاده می‌ کنند. همانطور که می دانید سنگ‌ های فیروزه دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام رنگ‌، خواص و ویژگی های خاص خود را دارند. به همین دلیل ممکن است در زمان انتخاب و خرید سنگ فیروزه، سوالات زیادی در ذهن شما ایجاد شود. بنابراین اگر قصد خرید سنگ فیروزه اصل را دارید و به دنبال پاسخ سوال‌ هایی مانند سنگ فیروزه چه نوع سنگی است؟ خواص درمانی سنگ فیروزه اصل چه هستند؟ انواع سنگ فیروزه کدامند؟ مشخصات سنگ فیروزه چیست؟ هستید، با ما همراه باشید تا در این مطلب به بررسی تخصصی سنگ فیروزه بپردازیم.

از افسانه تا واقعیت: خواص سنگ فیروزه اصل
سنگ فیروزه (به انگلیسی: turquoise) یکی از مهمترین سنگ‌ های قیمتی جهان است که یک تاریخ جذاب تقریباً 7000 ساله دارد. در بسیاری از فرهنگ‌ های کهن و حتی جدید از فیروزه به عنوان یک سنگ مقدس، خوش‌بخت کننده و شفا بخش یاد می‌شود.
بسیاری بر این باورند که سنگ فیروزه برای اولین بار در مصر کشف شده است. زیرا در آن زمان‌ ها فرعون‌ ها و پادشاهان از فیروزه به عنوان جواهرات خود استفاده می‌‌ کردند و اعتقاد داشتند که سنگ‌ های فیروزه خواصی ماورایی و شفابخش دارند که می‌ توانند از آن‌ ها در مقابل بیماری‌ ها محافظت کنند.
البته این اعتقادات به مصریان باستان محدود نمی‌شد، بلکه در امپراتوری پارسی (Persian Empire) هم نیز از سنگ‌ فیروزه به عنوان محافظی در مقابل مرگ‌های ناگهانی و غیرطبیعی استفاده می‌شد. در آن زمان تصور می‌شد که زمانی که سنگ فیروزه تغییر رنگ می‌دهد به معنای نزدیک شدن مرگ صاحب آن است. اما امروزه، کشف شده است که تغییر رنگ سنگ فیروزه و مات شدن آن به دلیل واکنش‌های شیمیایی یا تابش نور رخ می‌دهد و لزوما نشان دهنده‌ی یک خطر قریب الوقوع برای صاحب آن نیست. چنین باورهایی را در اعتقادات سایر مردم مناطق دیگر از جمله مردم آمریکای میانه، تبت، ترکیه و… می‌توان جستجو کرد.
با این حال که از نظر علمی خواص یاد شده مربوط به سنگ فیروزه اصل اثبات و یا رد نشده‌اند، همچنان بسیاری از مردم به خواص متافیزیکی سنگ فیروزه باور دارند و از آن برای سنگ‌درمانی استفاده می‌ کنند. برخی از خواصی که برای استفاده از سنگ فیروزه اصل ذکر می‌کنند، عبارتند از:
• می‌تواند بیماری های عصبی مانند سردرد و میگرن را درمان کند.
• باعث افزایش اعتماد به نفس می شود و استرس را از بین می برد.
• به بهبود گردش خون و دفع مسمومیت ها کمک می کند.
• انرژی و آرامش را افزایش می دهد و دافع انرژی های منفی است.
• در مقابل چشم زخم از صاحبش محافظت می کند.
• بیماری های مربوط به چشم را شفا می دهد.
• و…
همچنین بسیاری از متخصصان متعقدند که به دلیل القای حس آرامش، اطمینان و صلح از رنگ آبی فیروزه ای در مسجدها و مکان های مقدس استفاده شده است. همچنین برخی از فرقه های مذهبی بر این باور بوده اند که استفاده از سنگ فیروزه اصل باعث پاکسازی چشم سوم یا همان چاکراه گلو می شود.
مشخصات سنگ فیروزه چیست؟
حال که با خواص درمانی سنگ فیروزه آشنا شدید، اجازه دهید به سراغ بررسی مشخصات این سنگ گران‌بها برویم. اولین ویژگی که فیروزه را از سایر سنگ‌های قیمتی متمایز می‌کند، رنگ چشم نواز آن است.
این سنگ در رنگ های آبی روشن، آبی تیره، سبز روشن، سبز تیره یافت می‌ شود. جالب است بدانید به دلیل رنگ منحصر به فردی که سنگ فیروزه دارد، امروزه رنگ آن را به عنوان رنگی جدید تحت عنوان فیروزه ای می شناسیم. رنگ فیروزه یکی از عوامل اصلی قیمت گذاری آن به حساب می آید. صرف نظر از سایر ویژگی‌های آن، هرچه میزان رنگ آبی نسبت به رنگ سبز در سنگ فیروزه بیشتر باشد، ارزشش بیشتر خواهد بود. علت آبی بودن این سنگ‌ها به دلیل وجود عنصر مس است.

اگر بخواهیم از نظر فنی‌تر سنگ فیروزه را بررسی کنیم باید بدانید که این سنگ از جنس فسفات آبدار آلمینیوم و مس با ساختار بلوری کج وجهی است که در دسته سنگ های آذرین درونی قرار می‌گیرد و دارای درجه سختی 5 تا 6 است. یکی از دلایل استفاده از سنگ فیروزه در زیورآلات، همین سختی بالا و شکننده نبودن آن است. زیرا به لطف این ویژگی اش به راحتی می‌تواند پس از تراشیده شدن، شکل خود را حفظ کند. جالب است بدانید سنگ‌ های فیروزه میلیون ها سال پیش در مناطقی که دارای آب و هوای گرم و خشک بوده‌اند به وجود آمدند. مصر، آمریکای جنوبی، ایران و هند را می توان به عنوان مهمترین مناطق دارای ذخایر سنگ فیروزه دانست. بهترین سنگ فیروزه جهان از نظر ارزش را ایران دارد که متعلق به نیشابور است.
انواع سنگ فیروزه چیست؟
معمولا سنگ فیروزه را بر اساس معیارهای مختلفی دسته‌ بندی می کنند. برخی از این معیارها تخصصی و برخی دیگر بر اساس ویژگی‌ های عمومی سنگ فیروزه مشخص شده اند. یکی از این معیارها رنگ سنگ فیروزه می‌ باشد که در بخش قبل با یکدیگر بررسی کردیم. همچنین سنگ‌ های فیروزه را می توان از نظر محل استخراج ارزش بندی کرد که همانطور که اشاره شد بهترین سنگ فیروزه جهان را می توان در نیشابور ایران استخراج کرد.
همچنین سنگ های فیروزه را می‌ توان بر اساس شکل ظاهری آن ها دسته بندی کرد. از نظر ظاهری سنگ های فیروزه دارای انواع مختلفی هستند که مهمترین آن ها سنگ های فیروزه عجمی و شجری می باشند. ظاهر فیروزه عجمی به صورت یکپارچه و بدون رگه است که بهترین نوع آن در ایران یافت می‌شود و مورد علاقه بسیاری از کشورهای عربی قرار گرفته است. برخلاف اینگونه فیروزه ها، نوع شجری آن دارای رگه های سبز، طلایی و آبی می باشد که در کشورهای اروپایی از این نوع فیروزه استقبال بیشتری می شود.
نتیجه گیری
در این مطلب دیدیم که مشخصات سنگ فیروزه اصل چیست و چه خواصی درمانی را دارد. اگر قصد خرید سنگ فیروزه اصل را دارید، بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که این گوهر ارزشمند نیاز به نگهداری و مراقبت دارد. زیرا فیروزه نسبت به موادی مانند لوازم آرایشی، مواد شیمیایی و… حساس است و در صورت تماس مستقیم با آن ها رنگ آبی خود را از دست می دهد. در چنین شرایطی اصطلاحا می گویند سنگ فیروزه مرده است!
همچنین برای تشخیص سنگ فیروزه اصل از غیر اصل راه های زیادی وجود دارد که برخی از آن ها به راحتی قابل آزمایش هستند و برخی دیگر نیاز به تخصص دارند. به نظر شما از چه راه هایی می توان سنگ فیروزه اصل را از غیر اصل تشخیص داد؟ نظرات خود را در پایین این مطلب با ما و سایر مخاطبین طهران گوهر در میان بگذارید.

پاسخی بگذارید