بخش مجله

یاقوت ، گوهری در ملودرام جواهرات

یاقوت ایران

( طهران گوهر : یک پیشنهاد ویژه برای آزمون تمایز هوش انسانی از هوش مصنوعی ) ( 1 )

1 – جواهری از یاقوت – توافق زیبای عشق و خرد
کمتر پیش می آید که عشق و خرد با هم دریک جا بنشینند . اما این همنشینی در سنگ یاقوت در حد پیوندی آسمانی به چشم می خورد. جواهری از یاقوت سرخ ، آنقدر زیبا و دلربا ست که هر بیننده ای را در اولین نگاه مسحور می کند . سنگی از دل طبیعت که با تراش هنرمندانه استاد کاران هندسه دان و خردمند ، در نهایت تقارن به استقبال نور می رود.
هنر قابل ستایش طبیعت و انسان به اتفاق چیزی را می سازند که برق ستاره شکل اش بیننده را میخکوب می کند و اشتیاقی سوزان تمامی قلبش را فرا می گیرد . دقیقا در همین لحظه نیمی دیگر از پرتو نور که از این منشور متقارن عبور می کند به شکلی زیبا انکسار می یابد . دوباره در چشم بیننده جادوی دیگری شکل می گیرد .
این معجون شفافیت و تقارن ، هم در باز تابش و هم در شکست نور یکجا به آزمون گذاشته می شود . از اینجا به بعد نقره نجیب ، آغوش استقبال
می گشاید و پیکر نگین یاقوت سرخ را در بر می گیرد و او را بر تخت با شکوه خود می نشاند . همان یاقوتی که از دید شاعر گاهی به لب یار و گاهی به خون جگر هم تشبیه شده .
نمی دانم واقعا اولین بار در زندگی بشر سنگ یاقوت کوچک چند قیراطی ( 1 ) چگونه از زیر میلیونها تن انواع سنگهای دیگر به دست آدمی رسید ؟ کارگاه خلقت آفریدگار یگانه میلیونها سال در کار بوده است تا گوی آتشین زمین سرد شود و در نهانخانه ای زیر انبوه سنگها ، قطعه ای یاقوت شکل بگیرد . آیا نمی توان گفت احتمالا اراده پولادین یک عاشق سر گشته ، عاقبت به چنین کشف شور انگیزی منتهی شده است ؟
همینطور است که امروزه نیز در جایی غیر از سیاره زمین اگر یاقوت یافت شود رصد کنندگان از خود بی خود می شوند و به وجد می آیند . با پیشرفت تکنولوژی تلسکوپها در سیاره های دور دست ، هنوز هم دیدن سنگ یاقوت ( سنگ کوراندوم ) و یا حتی گاز کوراندوم در اطراف جو یک سیاره باعث احساس شعف و تحسین طبیعت می شود.( 2 )

پارثاوا :
در یک زنجیره طولانی از « استخراج و تولید » تا « داشتن یک جواهر » تنها آخرین حلقه به عهده شماست : « لذت داشتن جواهری معتبر و ارزشمند »
ما به این تقسیم کار حرفه ای اعتقاد داریم : مسئولیت همه چیز با ما

2 – سنگ یاقوت چیست ؟
یا قوت یک واژه عربی است . به فارسی )یاکند ) و در انگلیسی به آن RUBY گفته می شود. سنگی است از خانواده کوراندوم . سنگی قیمتی که بعد از الماس و زمرد جایگاه بسیار ارزشمند و قیمت بالایی دارد.
یاقوت پس از الماس و زمرد سخت‌ترین سنگهاست . ( درجه سختی 9 در مقیاس مو ) کوراندوم از کانی‌های سنگهای آذرین و از خانواده آلومین ها به شمار می روند . (اکسید آلومینیوم Al2O3) گاهی می تواند دارای اندکی ناخالصی باشند . این ناخالصی‌ها موجب بروز رنگ‌های مختلف مانند زرد ، آبی ، بنفش ، صورتی ، نارنجی و سرخ در کوراندوم می‌شود . سنگهای کوراندومی که رنگ سرخ و صورتی ندارند به یاقوت کبود شهرت دارند.
سنگ یاقوت سرخ RUBY )) وسنگ یاقوت کبود ( Sapphire ) از نظر فرمول شیمیایی خیلی به هم شبیه هستند. سنگی با سیستم بلوری کریستال به شکل مسدس .( 6 ضلعی )
معروفترین یاقوت مر بوط به دره موگوک در میانمار است . بخش عمده معادن یاقوت در کشورهای میانمار ، سریلانکا ، ماداگاسکار ، کنیا ، تایلند و افغانستان و برخی نقاط دیگر جهان قرار دارد .
3 – چهار پارامتر اصلی و تاثیر گذار بر قیمت برای سنگ یاقوت باید در نظر گرفت :
3-1 رنگ( Color) : رنگ مهمترین فاکتور در قیمت گزاری کانیهای رنگی و یاقوت ها ست .
3-2 وضوح و پاکی( Clarity ) : میزان شفافیت و پاکی سنگ عبارت است از خالی بودن سنگ از هرگونه ناخالصی های درونی و مشکلات سطحی . به عبارتی همانند دیگر سنگهای گرانبها هر چه پاکتر باشند به قیمت آن افزوده می شود زیرا وجود ناخالصی ها در سنگ نه تنها از زیبایی سنگ می کاهد بلکه در استحکام و رنگ سنگ تأثیر می گذارد . یاقوت قرمز پاک عملا کمیاب بوده و قیمت بسیار بالایی دارد .

3-3 برش و تراش ( Cut ) : اگر یاقوتی خوب و با دقت برش خورده باشد قطعا می تواند دارای رنگ و جلای بهتری نیز باشد . برای خرید باید شکل هندسی آن کاملا مورد بررسی قرار گیرد تا بتوان گفت از تقارن کاملی برخوردار است. مثلا اگر برش در جاهایی گرد یا کروی است باید کامل باشد و تمام صفحات موازی با هم بر روی سنگ منظم ومرتب باشند . اگر چنین نباشد ارزش کمتری خواهد داشت .

3-4 وزن (Carat Weight) : واحد اندازه گیری وزن یاقوت همچون سایر سنگهای قیمتی قیراط می باشد . یک قیراط ۰.۲ گرم و یا 2 میلی گرم است . یاقوت با وزن بیشتر به نسبت افزون تری قیمتش بیشتر می شود . چون نادر تر خواهند بود.
علاوه بر پارامتر های اصلی فوق الذکر عوامل دیگری نیز می توانند مؤثر باشند . عتیقه بودن یاقوت و کشور تولید کننده نیز عوامل مؤثر در قیمت یاقوت هستند .

4 – انواع یاقوت :
انواع یاقوت از نظر رنگ : عمدتا شامل این رنگها هستند . یاقوت قرمز – زرد – کبود – درخشش به شکل ستاره ای
5 – یاقوت مصنوعی
با توجه به قیمتی بودن یاقوت نمونه های مصنوعی یاقوت نیز در بازار به فروش می رسد . از آنجایی که اینها قیمت بسیار پایینتری دارند شناخت و تفکیک آنها از یاقوت طبیعی باید صورت پذیرد .
6 – صنعت بهسازی یاقوت :
صنعت بهسازی یاقوت از قرن ها پیش وجود داشته است . در سالهای اخیرروشهای نوینی با تکنولوژی جدید برای بهسازی یاقوت بوجود آمده است . که البته قطعا از قیمت پایین تری برخوردارند . اما چرا یاقوت را بهسازی می کنند ؟
این کار را برای رسیدن به رنگ مطلوب ، شفافیت ، استحکام و پدیده ستاره ای در سنگ یاقوت انجام می دهند .
6 – راه تشخیص :
برای تشخیص رده بندی سنگ یاقوت تبحر خاصی لازم است . روشهای جداسازی سنگ یاقوت طبیعی از مصنوعی و یا سنگ بهسازی شده را می توان فرا گرفت . اما بهتر است بدانیم در برخی موارد بسیار مشکل است . بنا بر این باید از فروشنده تضمین لازم برای آزمایش و کارشناسی اهل فن مطالبه شود.

پاورقی :
1 – آزمون تورینگ اولین بار توسط آلن تورینگ برای داوری بین ماشین و انسان طراحی و اجرا شد ( 1950 میلادی ) . اما پس از آن به شکلهای بسیار متنوعی برای تشخیص هوش مصنوعی توسط دیگران پیشنهاد و به کار گرفته شده و متناسب با پیشرفت هوش مصنوعی هر روز کاملتر و دشوار تر از قبل می شود .
2 – قیراط واحد وزن یاقوت و جواهرات . ( حدود 2 میلی گرم یا ( 0.2 گرم ) )
3 – مشاهدات نجومی دربرخی اجرام آسمانی ( مانند کیوان و مریخ ) نشان دهنده وجود سنگ یاقوت و حتی گازهای کوراندوم در برخی سیاره های گازی است . ( مانند سیاره خارج از منظومه شمسی به نام HD219113b با فاصله 21 سال نوری از زمین ) .

پاسخی بگذارید