بخش مجله

گوهری به نام عقیق

در دین اسلام برخی از سنگ ها جایگاه بسیار ویژه ای دارد، به گونه ای که احادیثی در مورد این سنگ ها از ائمه آورده شده است. سنگ عقیق یکی از همین سنگ هاست که علاوه بر فواید مذهبی آن، بر سلامت انسان و تسکین درد ها نیز اثر می گذارد.

امروزه سنگ های عقیق با طراحی منحصر به فرد توجه بسیاری از دوستداران سنگ را به سمت خود معطوف کرده است. در ادامه به خواص این سنگ زینتی و فواید آن بر سلامتی و روحیه اشاره خواهیم کرد.

معادن سنگ عقیق

نام دیگر سنگ عقیق آگات است. سنگ عقیق سنگی آذرین بوده و برای اولین بار در معادن آلمان استخراج شد. نام آگات از رودخانه ی آگات در شبه جزیره ی سیسیل گرفته شده است، این سنگ برای اولین بار در این رودخانه کشف شد. تنوع و رنگ های سنگ عقیق بسیار زیاد است، حتی دلربا نیز نوعی از سنگ عقیق است که میکای موجود در آن نسبت به سایر سنگ های عقیق بیشتر است. معادن دیگر برای استخراج سنگ عقیق در برزیل , هند ,  مکزیک , یمن و ایران است. سنگ عقیق استخراج شده از معادن یمن، بهترین نوع سنگ عقیق است و برای ساخت انگشتر و گردنبند استفاده می شود.

عناصر تشکیل دهنده سنگ عقیق

عقیق نوعی کانی معدنی با بلورهای نازک و شش گوشه است که از عناصر آلومینیوم، آهن، کلسیم، منیزیم، نیکل، کورم و سیلیسیوم تشکیل شده است. عقیق به صورت های شفاف، نیمه شفاف، و مات وجود دارد. حلال این سنگ زیبا پتاسیم هیدروکسید است.

انواع مختلف سنگ عقیق

همانطور که در بالا اشاره شد، سنگ های عقیق انواع مختلفی دارند و در رنگ ها و شفافیت مختلفی دیده می شوند. انواع مختلف سنگ عقیق عبارتند از عقیق خزه ای، عقیق شجری، عقیق چشمی، عقیق آبدار و عقیق لایه ای.

  1. عقیق خزه ای دارای رگه هایی به شکل خزه است. این سنگ بی رنگ و با رگه های سبز رنگ است، جنس آن از سیلیسیوم می باشد. معادن این سنگ در آمریکا، چین و هندوستان قرار دارد، که بهترین نوع آن از هندوستان استخراج می شود. این کانی به صورت قلوه سنگ در معادن یافت می شود.

  1. عقیق شجری به رنگ سفید یا خاکستری است و طرح هایی شبیه به درخت یا سرخس به دلیل وجود عناصر فلزی آهن و منگنز در آن بوجود می آید. در علم به این پدیده دندریت می گویند. نوع نادر این نوع سنگ حالتی است که زمینه سنگ عقیق سبز بوده و دندریت ها در آن سفید باشند.

  1. عقیق چشمی که به سنگ باباقوری نیز مشهور است، از دایره های متحدالمرکزی تشکیل شده. این سنگ در رنگ های قهوه ای و صورتی و قرمز یافت می شود. سنگ باباقوری از سنگ های آذرین است و لایه های تشکیل دهنده ی آن سیلیس و کوارتز می باشد. همانطور که می دانید سنگ عقیق چشمی برای محافظت و به عبارتی چشم نظر استفاده می شود.

  1. عقیق آبدار نوعی سنگ عقیق است که در زمان پیدایش آن مولکول های آب در آن نفوذ کرده و به صورت آبدار بوجود آمده است. با تابش نور به این نوع سنگ، تلالو بسیار زیبا و رنگ های متنوعی با شکست نور حاصل می شود به خاصیت این نوع سنگ ها اوپالسنس گفته می شود. بهتر است برای زیبایی و نگهداری این سنگ مدام آن را به روغن آغشته کنید تا عمر سنگ اوپالیزه شما بالاتر رود.

  1. عقیق لایه ای که به صورت لایه هایی از خطوط قرمز و سفید است و بسیار زیبا است.

انواع دیگر سنگ های عقیق نیز وجود دارند، از جمله عقیق سیاه، عقیق دلربا، عقیق سرخ یا اخمر، عقیق چشم بلبلی که هر کدام زیبایی خاص به خود را دارند.

خواص سنگ عقیق

هر کدام از انواع سنگ عقیق خواص مختص به خود را دارند. بر اساس باورهای پیشینیان گفته شده است که سنگ ها اثرات درمانی بالایی دارند و می توانند به عبارتی انرژی درمانی کنند. این گفته ها امروزه تا حدودی اثبات شده اند. از طرفی در احادیث مسلمانان نیز خواص درمانی سنگ عقیق ذکر شده است در ادامه به چند مورد از خواص درمانی سنگ های عقیق اشاره می کنیم.

گفته شده است که نگین عقیق در سفرها ایمنی دهنده بوده است.، غم و غصه را رفع می کند و منجر به گشایش رزق و روزی می شود.

عقیق برای بیماری های چشمی نیز بسیار مفید است، این سنگ را می توان برای دردهای کمر، سردرد و دردهای عضلانی استفاده نمود. در سنگ عقیق قرمز انرژی های نهفته ای وجود دارد که باعث درمان بیماری ها و دردهای ماهیچه ای، پا درد و کمر درد می شود. همچنین سنگ عقیق برای درمان و کاهش استرس، اضطراب و میگرن و بیماری های عصبی بسیار مفید است. گفته شده است که برای درمان آکنه این سنگ می تواند مفید باشد.

سنگ عقیق در دین اسلام

در دین اسلام از سنگ عقیق بسیار یاد شده است و در احادیث متعددی به استفاده از این سنگ زیبا امر شده است. همراه داشتن سنگ عقیق آدمی را از بدی ها و بد شانسی ها حفظ می کند و منجر به گشایش رزق و روزی می شود. سنگ عقیق موجب برکت و افزایش رزق و روزی می شود و کارها را به خیر و خوبی خاتمه می دهد.

پیامبر اسلام  در باب استفاده از انگشتر عقیق می فرمایند: انگشتر عقیق در دست کنید مادامی که انسان آن را به همراه داشت باشد، اندوهی به او نمی رسد.

سنگ عقیق چه تاثیری بر چاکرا ها می گذارد؟

چاکرا محل تمرکز انرژی بدن است. سنگ ها اگر بر چاکرا ها قرار گیرند منجر به ایجاد انرژی در اطراف بدن شده و خواص درمانی بیشتری ایجاد می کنند و تاثیر و کارایی بیشتری بر بدن دارند.

سنگ های قرمز و نارنجی بر چاکرا دوم اثر می گذارند و عزت نفس را تقویت کرده و باعث نشاط و شادابی فرد می شوند. هر کدام از انواع سنگ های عقیق خواص درمانی خاصی دارند , به عنوان مثال سنگ عقیق خزه ای افسردگی را درمان می کند و انرژی فرد را تقویت می کند. سنگ عقیق چشمی باعث تقویت حس شنوایی شده و از بین برنده سستی و استرس و افسردگی است. سنگ عقیق شجری حافظه را تقویت می کند، این سنگ در یونان باستان برای افزایش محصولات کشاورزی به کار می رفته است.

ویژگی سنگ های مختلف برای ماه تولد

سنگ ها اثرات بسیار مثبتی بر قوای روحی و درمان بیماری ها می گذارند. هر سنگ با ماه تولد خاصی ارتباط دارد و می تواند برای درمان بیماری ها مفید باشد. سنگ های آذرین از فراسوی آسمان ها و از کهکشان ها بر روی زمین فرود آمده اند، این سنگ ها حاوی انرژی حاصل از کائنات و سیارات است و می تواند بر بسیاری از دردهای شما اثر بگذارد. از طرف دیگر هر سنگ تاثیر بسیار بیشتری بر افراد متولد شده در یک ماه می گذارد و این امر نیز خود متاثر از انرژی موجود در کائنات است.

سنگ های مختلف برای ماه تولد

هر ماه تولد سنگی مختص به خود را دارد، شما می توانید با دانستن ماه تولد خود، سنگ مربوط به آن را تهیه کنید و به صورت گردنبند و یا انگشتر و به صورت زینتی از آن استفاده کنید و همچنین از اثرات درمانی آن نیز بهره مند شوید.

ماه فروردین

سنگ این ماه الماس است، الماس یکی از گرانبهاترین و قدیمی ترین سنگ ها است و اثرات پاکیزه کنندگی دارد. این سنگ بسیار زیبا روی کارکرد کلیه ها و مثانه اثرات مثبتی دارد. سنگ الماس بیانگر اعتماد به نفس است.

ماه اردیبهشت

سنگ متولدین اردیبهشت زمرد است. این سنگ روی غده تیروئید اثر می گذارد و درمانگر صرع است. فشار خون و بیماری های قلبی با سنگ زمرد درمان می شود. اکثر افرادی که ورزش یوگا انجام می دهند از اثرات این سنگ قرمز رنگ بهره می برند.

ماه خرداد

مروارید سنگی سفید رنگ و بسیار زیبا که در دل دریا یافت می شود به عنوان نیروی حیات و ضد اضطراب است، این سنگ بر روی اعصاب اثرات مثبتی می گذارد.

ماه تیر

گارنت سنگی تیره است و بیشتر بر روی خانم ها اثر می گذارد. این سنگ برای تقویت چشم و درمان اولیه سرطان اثر گذار است.

ماه مرداد

سنگ ماه مرداد اونیکس و پریدوت است. اونیکس حس اعتماد به نفس را افزایش می دهد و بر روی معتادانی که قصد ترک کردن دارند، اثرات مثبتی می گذارد. این سنگ موجب هماهنگی روحی افراد می شود.

ماه شهریور

یاقوت سنگ شهریوری ها است. این سنگ شفابخش برای درمان سرگیجه بسیار مفید است. در گذشته این سنگ برای جلوگیری از خونریزی زخم ها به کار می رفت.

ماه مهر

سنگ این ماه اوپال است که از خانواده عقیق است. این سنگ زیبا افسردگی را از بین می برد. در گذشته از این سنگ به عنوان طلسم خوشبختی یاد می شده است.

ماه آبان

سنگ ماه آبان سیترین و یاقوت قرمز است. این سنگ بر درمان تب و بیماری های ویروسی اثر می گذارد. یاقوت باعث افزایش ایمنی بدن می شود. این سنگ به عنوان سنگ وفاداری مشهور است و نشانگر وفاداری زوج ها به یکدیگر است.

ماه آذر

فیروزه یک سنگ آبی بسیار زیبا است. این سنگ نشاط آور التهابات پوستی را کاهش داده و همچنین بر عملکرد نادرست کبد اثر می گذارد.

ماه دی

سنگ این ماه لعل است. سنگ لعل با رنگ قرمز تیره بر چاکرا دوم اثر می گذارد و خواص آرامش بخش دارد.

ماه بهمن

سنگ آماتیس با رنگ بنفش کریستالی، سنگ مختص افراد این ماه است. سنگ آماتیس آرامش بخش است و برای بی خوابی بسیار مفید است.

ماه اسفند

سنگ متولدین این ماه مرجان است که برای استحکام دندان ها بسیار مفید است. منشا این سنگ کلسیم است و بیماری های مربوط به ضعف کلسیم را درمان می کند.

کیفیت و درجه بندی سنگ های عقیق

با افزایش علاقه ی مردم به سنگ های زینتی، مخصوصاً سنگ عقیق نوع تقلبی آن در بازار بسیار زیاد شده است. نوع تقلبی سنگ ها به صورت شیمیایی با رزین ساخته می شود و کیفیت بسیار پایینی دارد. روش هایی برای شناسایی سنگ های تقلبی وجود دارد اما باز هم شناسایی آن ها از هم خیلی آسان نیست.

خرید انواع سنگ های زینتی

برای خرید انواع سنگ های زینتی و سنگ عقیق به فروشگاه اینترنتی طهران گوهر مراجعه کنید تا شما را با تنوعی وسیع از انواع سنگ های زینتی شگفت زده کنیم. سنگ های موجود در این فروشگاه دارای  بهترین کیفیت بوده و سنگی که شما از ما خریداری می کنید سنگی اصیل با قیمت بسیار مناسب است.

*استفاده از مطالب تنها با ذکرنام فروشگاه اینترنتی طهران گوهر بلامانع است*